10 let čtenářských klubů

Oslava 10 let čtenářských klubů

V sobotu 27. dubna bylo krásně. I tak se ale v podkroví knihovně sešly dvě desítky čtenářek a čtenářů. Nejmladší z nich chodí do školy teprve nedlouho, nejstarší už mají školní docházku dávnou za sebou. To ale vůbec nebránilo čtenářské harmonii a porozumění.

Začněme od začátku. V minulém Bousováku jste si mohli přečíst podrobně zmapované roky čtenářského klubu. A protože to vychází na kulatou desítku, nenechali jsme to jen tak. Děti z klubů daly hlavy dohromady a vyšlo jim, co na takové oslavě výročí nesmí chybět: knížky a čtení, něco zajímavého odjinud a samozřejmě něco dobrého.

Oslovili jsme s pozváním známou spisovatelku, autorku více než 20 dětských knih Danielu Krolupperovou. Ona bez váhání přijala. Další program jsme vlastně “stavěli” okolo téhle čtenářské besedy.

Na úvod a rozehřátí přišel vhod čtenářský maraton, nebo spíše maratonek. Bylo to štafetové čtení z knihy Bubáček, vybrané tak, aby je zvládli i ti nejmenší.

Kolem půl třetí dorazila paní spisovatelka a po malém osvěžení hned usedla na pódium. Byla okouzlena jak krásou prostor knihovny, tak aktivitou čtenářů.

Povídala nám o tom, jak vzniká kniha od nápadu až na pulty knihkupectví a přidala i historky ze života spisovatelky. Například jak je důležité naladit se s ilustrátorkou na stejnou notu nebo o tom, že ani desátá kontrola rukopisu nemusí odhalit všechny nedostatky.

Na žádné správné oslavě nesmí chybět dort. I my jsme ho měli. Mrkvovo-ořechový s polevou a hrdou číslovkou 10. Děkujeme paní Jarošové za vynikající sladký zážitek. Chvíli jsme mlsali a nechávali si podepsat knížky a záložky. Tím ale oslavy ještě nekončily.

Ani sváteční klubová schůzka se neobejde bez čtení. Chopili jsme se svých knížek, sešli o patro níž do knihovny a uvelebili se na gaučích a polštářích. Čtenářský úkol zněl jednoduše: „Vypište si větu, která vás něčím zaujme.“ Četli jsme a vypisovali a nakonec se sešli v kruhu. Bylo co poslouchat. Vznikala fantastická kouzla okamžiku.

Přiblížil se konec oslavy. Díky malým a velkým pomocníkům byl úklid záležitostí chvilky. Děkujeme ještě jednou paní Krolupperové, že kvůli besedě u nás neváhala o víkendu absolvovat několik hodin na cestách. Ať žije čtení a příští týden zase na klubu!

Jana Vlachová

Čtenářské kluby

 

Co se v klubech děje? Především se čte. Ke každému setkání patří dílna čtení. Děti si čtou svou vlastní či v klubu vypůjčenou knihu. Číst si mohou kdekoliv.

Kluby provozujeme za finanční podpory města Dolní Bousov.

Ve školním roce 2023/2024 jsme zahájili desátý rok činnosti čtenářských klubů. První dva roky jsme prožili ve škole. Třetí rok jsme kluby přestěhovali do dětského oddělení městské knihovny. Čtvrtý rok se do čtenářských klubů zapojily i děti z druhého stupně. A pátý rok? Byl rekordní, pro děti jsme otevřeli 5 čtenářských skupin. Ve škole se nám povedlo otevřít klubovou knihovničku, která by měla sloužit všem dětem z druhého stupně. Šestý rok a sedmý rok byl poznamenaný koronavirem, několik měsíců jsme se potkávali jen online. Osmý rok jsme si zase užili v knihovně a ponořili se do plnění čtecích výzev. Devátý rok byl plný splněných přání, plnili jsme knižní přání v Luxoru a na Světě knih, nocovali jsme několikrát v knihovně.

A jaký bude ten letošní desátý rok? Opět plný čtení, setkávání se spisovateli, zápisů do čtenářských diářů....tak hurá do toho!

rok 2024

ÚNOR 2024

Emoce - cloumají s námi se všemi a samozřejmě i s postavami v našich knihách. Ve všech skupinách se snažíme rozpoznat chování vybraných postav. K pojmenování jednotlivých pocitů nám pomahá karetní hra emoce. Prohlížíme karty a vybíráme jednu, která nejvíc připomíná pocity vybrané postavy. Ve...

LEDEN 2024

Nový kalendářní rok si žádá nové výzvy. Ve čtenářských klubech se výzev rozhodně nebojíme. Druhý stupeň vybírá hlasováním deset z dvaceti témat čtenářské výzvy Databáze knih. Rovnou se během prvních lednových schůzek zamýšlíme nad tím, zda se naše právě rozečtená kniha k některému z témat nehodí....